Customization: | Available |
---|---|
After-sales Service: | Two Year Spare Parts and Whole Life Service |
Warranty: | Two Year Spare Parts and Whole Life Service |
Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
---|
Payment Methods: |
|
---|---|
Support payments in USD |
Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
---|
Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
20ton per day corn Flour Milling plant
20t per day maize flour milling machine is our main products, we are a professioncal manufactuer ofWhat is the specification of our Corn Maize Mill Machine for Sale?
1. Input maize --maize cleaner--maize moisture dampener --degerminator--roller mill--plansifter--super maize meal/special maize meal/maize grits--packingHongdefa - Flour milling line | ||
|
How to determine cost of production? | To determine the cost of production, you need to calculate all the expenses that go into producing the product, such as raw materials, labor, equipment, utilities, and overhead costs. You can then divide the total cost by the number of units produced to get the cost per unit. This will give you an idea of how much it costs to produce each unit of your product. |
|
How do one set Price of the product | Setting the final price of a product requires considering various factors, such as the cost of production, the target market, and the competition. You need to make sure that the price covers all the costs of production and provides a reasonable profit margin. You can also consider the value your product brings to customers and the market demand. Research your competitors' pricing strategies and make sure your price is competitive. |
|
What are some of the measures you deploy to reduce cost of production. | To reduce the cost of production, you can implement measures such as improving production efficiency, reducing waste and downtime, and investing in technology and automation. You can also look for ways to reduce your energy consumption and optimize your labor costs. |
|
Showroom in Kenya? | Some machines in Nairobi: Goldleaf Kenya Limited-150t/24h Maize Mill Roy Millers Ltd-50t/24h Maize Mill Kabansora-140t Wheat Mill AFRAHA FLOUR MILLS LTD -70T maize mill. Fine Glass Merchants-30T maize mill. ABYSINIA LIMITED-30t maize mill. Multi suppliers limited -30t maize mill. |
|
How much do they costs? | Even for the same tonnage, the price is different because of different designs and different requirements of customers. For example, for the mill part, you can choose a manual single mill, a manual compound mill, or a pneumatic compound mill. |
|
Complete line | We have many machines running in Kenya. We supply complete line with cleaning-degerminating-milling-packing. Produce high-quality super white maize flour/maize meal. |